Zaznacz stronę

W zeszły weekend na dobre rozpoczęła się kolejna edycja Pucharu Świata. Pierwsze dwa konkursy odbyły się w Polskich Beskidach, a konkretnie w Wiśle Malince na skoczni im. Adama Małysza. Przypomnijmy co działo się w zeszły weekend na inauguracji sezonu 2019/20. W pierwszym konkursie, który stał na bardzo wysokim poziomie. Na starcie stanęło aż 38 zawodników. Były piękne dalekie loty, była dramaturgia i piękny konkurs, który wygrał Tomcio_96 i został pierwszym liderem Pucharu Świata 2019/20. Drugie miejsce zajął triumfator poprzedniego sezonu Czacha Czapa, który w 2 serii poleciał aż na 139,33 m i ustanowił nowy rekord obiektu. Na najniższym stopniu podium stanął Wojti2 były rekordzista skoczni. Na najgorszym miejscu znalazł się debiutant w PŚ Tom, zaraz za nim Lukasoff, dla którego był to najlepsze miejsce w jego karierze. Pierwszą ,,szóstkę” uzupełnił AdiS, zaś czołową dziesiątkę zamknął majoS.

Drugi konkurs sezonu 2019/20 cieszył się znowu wysoką frekwencją, bo z belki startowej odepchnęło się 39 zawodników. Konkurs był popisem jednego zawodnika, a konkretnie V-ce lidera PŚ Czachy Czapy, który znacząco wygrał drugi konkurs sezonu i został nowym liderem PŚ. Na drugim miejscu stanął zawodnik, który w pierwszym konkursie był 11, czyli jedlin12. Na najniższym stopniu podium stanął Lider PŚ Tomcio_96. Poza podium znalazł się trzeci zawodnik sobotniego konkursu wojti2, 5 miejsce zajął Tom, zaś 6 był Adis. Czołową dziesiątkę zamknął Lukasoff.

Zawody w Wiśle przeszły do historii, jednak karuzela związana z Pucharem Świata nie zwalnia tempa i już w następny weekend rywalizacja przeniesie się do Fińskiego Kuusamo. W ostatni dzień Listopada skoczkowie będą rywalizować w pierwszym w tym sezonie konkursie drużynowym, a dzień później w konkursie indywidualnym. Oba konkursy odbędą się o godzinie 21:00. Skocznia w Kuusamo, a właściwie Rukatunturi to obiekt który słynie z tego, iż dużo konkursów zostało odwołanych. Obiekt Ruka to skocznia o punkcie Konstrukcyjnym 120 metrze, zaś rozmiar skoczni umieszczony jest na 142 metrze. Rekordzistą skoczni jest Michał, który 5 lat temu (29 Listopada 2014 roku) skoczył 152,73 metra.

Przypomnijmy sobie krótko co działo się rok temu w konkursie drużynowym. Konkurs zakończył się zwycięstwem Stanów Zjednoczonych w składzie Tomcio_96 oraz konri44, którzy o 3,3 pkt wyprzedzili Austrię w składzie wojti2 i jedlin. Na najniższym stopniu podium znalazła się reprezentacja Estonii w składzie Sweet i markraw30. Poza podium znalazły się reprezentacje Niemcy, Jamajka i Włochy. W konkursie stratowało 9 krajów. W tym roku faworytami do wygranej z pewnością są zawodnicy z Austrii (wojti2, jedlin, Vladko). O wygraną również powalczy Polska (AdiS oraz Piekar), która już kilka razy wskakiwała na podium Pucharu Świata. Pod znakiem zapytania stoi występ USA (Tomcio_96 oraz konri44), jednakże w nich również trzeba upatrywać faworytów do wygranej. Z ostatniej chwili dowiedzieliśmy się o nowej drużynie z Finlandii (Tom, Lukasoff, SkiKacper), którzy również mają apetyt na podium u Siebie w kraju. Nie można zapominać o Estonii którzy w zeszłym roku stawali na podium PŚ, a także wygrali jeden z konkursów drużynowy. A może inny kraj zaskoczy i namiesza w konkursie. Dowiemy się tego już w najbliższą sobotę!!!!

Pogoda na konkurs zapowiada się fantastycznie. Słoneczny dzień z temperaturami poniżej zera stopni, jednakże najważniejsze że wiatromierze podczas konkursu pokazywać będzie od 1,5-2.4m/s. To oznacza że zapowiada się niesamowity konkurs z dalekimi lotami na Rukatunturi.