Zaznacz stronę

Po paru latach przerwy powracają wywiady na naszą stronę. Pomysłodawcą jest Paweł Czaus, który to zaproponował, a więc zapraszamy do lektury.

[R] – Redaktor
[R] – Witam wszystkich bardzo serdecznie ! Polskie Centrum Deluxe Ski Jumping postanowiło przeprowadzić parę wywiadów z zawodnikami Skoków Narciarskich. Dzisiaj na pierwszy ogień będzie triumfator konkursu inauguracyjnego w PŚ Tomcio_96! Witam Cię serdecznie Tomku, jak Twoje samopoczucie przed spowiedzią dla internautów?

[Tomcio_96] – Witam również, a dziękuję dobrze, szczególnie po bardzo dobrym weekendzie na inaugurację sezonu. Spowiedź, brzmi poważnie, mam nadzieję Was nie zanudzic.

[R] – Jesteśmy tego pewni! Bardzo wiele internautów jest ciekawych Twojej osoby. Czy jesteś gotowy do odpowiadania na rozmaite pytania?

[Tomcio_96] – Hmm co do całej otoczki skoków, mojej dotychczasowej kariery oraz spostrzeżeń na temat innych zawodników owszem, natomiast sferę prywatną chciałbym zachować dla siebie.

[R] – Nie ma najmniejszego prblemu! W takim razie zaczynamy! Powiedz proszę Tomku czy poza skokami masz jeszcze jakieś zainteresowania?

[Tomcio_96] – Oczywiście, że mam. Może być to małe zaskoczenie, ale w skokach oglądam głównie wielkie imprezy…Cykl pucharu świata mi się trochę przejadl, za dużo informatyki i matematyki w tych skokach, a za mało czystego sportu. A jeśli chodzi o inne to na pewno piłka nożna i siatkówka, a poza tym dobry film, książka i geografia.

[R] – Wracając do tematu skoków narciarskich, patrząc na waszą rywalizację o Kryształową Kulę, kogo obawiasz się najbardziej w tym sezonie?

[Tomcio_96] – Jest kilku faworytów do końcowego triumfu, przede wszystkim ubiegłoroczny zwycięzca Czacha Czapa, poza nim na pewno wojti2, Tom i być może jakiś czarny koń. Tak na prawdę okaże się w trakcie sezonu.

[R] – Czyli rozumiem, że się nie poddajesz i zapowiadasz walkę do ostatnich zawodów?

[Tomcio_96] – Oczywiście, że walczę, prawdopodobnie do ostatnich konkursów będą emocje, więc kibice powinni być zadowoleni z poziomu poszczególnych zawodów!

[R] – Już niebawem konkurs drużynowy na obiekcie Rukatunturi w Fińskim Kussamo, jak widzisz swoją formę i Twoich przyjaciół z drużyny?

[Tomcio_96] – Cóż… nie wystartujemy na Ruce, ponieważ mój kolega z drużyny konrii44 doznał kontuzji i nie zdążył się wyleczyć. Wolimy nie ryzykować to dopiero początek sezonu, a zdrowie najważniejsze.

[R] – Dokładnie tak! Zdrowie jest najważniejsze. Lepiej odpuścić jeden konkurs niż potem żałować resztę sezonu bo kontuzja może się pogorszyć. Skaczesz już bardzo długi okres czasu w zawodach PŚ, powiedz proszę czy masz już swoją ulubioną skocznię i dlaczego akurat ta?

[Tomcio_96] – Owszem w całym cyklu to jest juz mój 7 sezon, ulubiona skocznia…zdecydowanie Lysgårdsbakken w Lillehammer K90 & HS 100. Nie potrafię dokładnie opisać dlaczego. Po prostu lubię na niej skakac i dobrze trafiam tam na progu. Dodatkowo zdobyłem na niej swój pierwszy tytuł Mistrza Świata, więc również z tego powodu jest dla mnie w pewien sposób sentymentalna.

[R] – Patrząc na rozmiar skoczni, zapewne nie przepadasz za mamutami?

[Tomcio_96] – Czy ja wiem, być może nie należą do moich ulubionych, aczkolwiek w tym sezonie bronię tytułu Mistrza świata w lotach z Heini-Klopfer-Skiflugschanze w Oberstdorfie, więc sklamalbym gdybym powiedział, że nie lubię albo nie potrafię latać. Zresztą mnie jak chyba każdemu loty sprawiają mega satysfakcję. Ten tytuł Mistrza w lotach zapamiętam na długo tym bardziej że poziom był bardzo wysoki i trzeba bylo oddać na prawdę 4 równe dalekie skoki.

[R] – W zeszłym sezonie zabrakło Ci 9pkt w klasyfikacji generalnej do Dużej Kryształowej Kuli. Gdyby Czacha Czapa zamiast 4ego miejsca w ostatnim konkursie PŚ zająłby 5te wygrałbyś cały Puchar Świata. Jak to przeżyłeś?

[Tomcio_96] – Ahh te 9 pkt… [śmiech] Powiem szczerze, że byłem z tego miejsca zadowolony, bo przegrać z takim przeciwnikiem to żadna ujma, natomiast wiadomo, że było trochę złości gdzieś tam w środku. Zabawne jest to, że nie wziąłem udziału w drugim konkursie w Sapporo, przez co prawdopodobnie straciłem szansę na koncowy triumf. Co do mojej absencji powiedzmy, że Japończycy nas bardzo milo ugoscili i częstowali rozmaitymi trunkami przez co na drugi dzień obudziłem się kiedy zaczynała się druga seria. [śmiech]

[R] – [Śmiech] To faktycznie niezapomniane wrażenia z konkursu w Sapporo. Jak już wcześniej wspomniałeś, masz bardzo duże doświadczenie w PŚ, powiedz mi proszę czy masz jakąś radę dla nowych i dopiero zaczynających skoczków?

[Tomcio_96] – Na pewno ciężka praca, sporo wyrzeczeń i koncentracja na dwóch równych skokach. Na poczatku jest to bardzo ciężkie, ale dzięki silnej woli i determinacji finalnie będzie dużo łatwiej. Nadzwyczaj ważna jest również odpowiednia dieta żeby mieć ponadprzeciętną energię na samych zawodach. Oczywiście nie wszyscy będą skakać na najwyższym poziomie, ale pamiętajmy, że talent to zaledwie kilkanaście procent, reszta tak jak wspomniałem ciężka praca i odporność psychiczna.

[R] – Bardzo słuszne rady. Na pewno każdy powinien się do nich zastosować! Czy jest coś czego się obawiasz w tym sezonie?

[Tomcio_96] – Jestem już na tyle doswiadczonym zawodnikiem, że strach mam jedynie w chwilach gdy w powietrzu nie czuję bezpieczeństwa w trudnych warunkach. Są to ogromne prędkości a my wiele ryzykujemy! Każdy z nas uwielbia latać i staramy się – przynajmniej ja się staram – tym nie przejmować. Ale jak mówi przysłowie tylko głupi się nie boi!

[R] – Strach potrafi mieć wielkie oczy, ale kto nie ryzykuje nie pije szampana! Jak już wyżej wspomniałeś, że skoczkowie muszą utrzymywać odpowiednią dietę, zdradzisz nam tak na prawdę co się musi w niej znajdować, żeby uzyskać jak najlepsze efekty?

[Tomcio_96] – Hmm ciężko powiedzieć, mamy cotygodniowe ważenie oraz badania. Staramy się uzupełniać jadłospis wedle planu z naszym kucharzem Jerzym Boczkiem. (Znakomity fachowiec) Na pewno lubię jeść ryby, makaron ciemny oraz dużo warzyw i owoców, Ameryki nie odkryłem, dieta skoczka to nie pizza! [smiech]. Staram się w tych kwestiach brać porady od fachowców w dziedzinie dietetyki i to polecam również innyn zawodnikom. Na końcowy sukces bowiem składa się mnóstwo wyrzeczeń i nieoczywistych czynników, których nie widać z perpektywy trybun czy telewizora.

[R] – Takie pyszności w połączeniu z Japońskim Sake daje na pewno super rezultaty! [Śmiech] Przy wejściu do poczekalni tuż przed skokiem jedni słuchają muzyki, drudzy siedzą w ciszy, a następni “rozgrzewają” swoje ciało do skoku. Jak to jest u Ciebie z presją przed skokiem?

[Tomcio_96] – Jeśli chodzi o rytuały, to jako takich nie mam, może poza tym że najpierw staram się zapinac lewą narte, potem prawą. Rozgrzewka jest dla mnie również bardzo ważna. Jeśli chodzi o presję – jasne – pojawia się zawsze. Nieważne czy masz 19 czy 35 lat, ale będąc doświadczonym zawodnikiem nauczyłem się sobie z nią radzić. Staram się po prostu jak najlepiej przygotować do skoku. Wtedy wiem, że mam szansę na bardzo dobry wynik.

[R] – Wiara w siebie jest jedną z najbardziej potrzebnych rzeczy przed skokiem! Czy chciałbyś coś w sobie zmienić?

[Tomcio_96] – Dobre pytanie, na pewno z perspektywy czasu chciałbym być bardziej cierpliwy. Trener bardzo dobrze mnie zna i widzi, że kiedy na treningach przed sezonem mi nie idzie, stara się robić mi przerwy żebym mógł sobie na spkojnie przemyśleć błędy które popełniłem. Analizuje poszczególne skoki i staram sie je wyeliminować, ale gdy na zawodach dochodzi stres nie zawsze się to udaje.

[R] – Czasem jest to niebywale ciężki orzech do zgryzienia. Dochodzimy już do końca naszego wywiadu, ale zostały krótkie i szybkie pytania. Czy w tym sezonie padnie jakiś rekord długości skoków z Twojej strony?

[Tomcio_96] – Mam nadzieję, że tak

[R] – Trzymamy za to kciuki bardzo mocno ! Czy chciałbyś kogoś pozdrowić?

[Tomcio_96] – Pozdrawiam całą rodzinę skoków, wszystkich ludzi którzy ze mną współpracują oraz kibiców skoków na całym świecie

[R] – Również dołączamy się całą redakcją do pozdrowień ! Czy chciałbyś wytypować kolejnego skoczka do wywiadu?

[Tomcio_96] – Hmm wojti2, myślę że będzie miał sporo do powiedzenia, poczynił duże postępy w ostatnich latach.

[R] – Super! Zatem postanowione! Dziękujemy Ci pięknie za wszystkie wyczerpujące odpowiedzi na nasze pytania. Jednocześnie życzymy Ci samych sukcesów, dalekich lotów jak i formy przez cały sezon!

[Tomcio_96] – Dzięki za zaproszenie, nie często udzielam wywiadów, ale muszę przyznać, że pytania były ciekawe. Dzięki za miłą rozmowę i do zobaczenia na skoczni. Trzymajcie kciuki.:)